نگاهی کوتاه به مضرات نوشابه های مصنوعی

۱- مصرف نوشابه‌های مصنوعی گازدار به دلیل وجود مواد قندی، می‌تواند باعث تشدید اضافه وزن و چاقی شود.

۲- کافئین و اسید فسفریک موجود در نوشابه‌های مصنوعی گاز‌دار باعث پوکی استخوان، تپش قلب، بی‌قراری و افزایش اضطراب و بیماری های گوارشی و سوء هاضمه در افراد می‌شود.

۳- اسید سیتریک موجود در نوشابه‌های مصنوعی گازدار از جذب عناصر ارزشمند مانند آهن و کلسیم جلوگیری می کند.

۴- اسيد فسفريك نوشابه‌های مصنوعی گازدار باعث پوكي استخوان و پوسيدگي دندانها مي شود. همچنين باعث توليد انسولين زياد در بدن مي گردد كه فرد را يك قدم براي ابتلا به ديابت نزديك مي كند.

۵- کافئین در نقش یک ماده مدر (ادرارآور) باعث می شود عناصر کلسیم و منیزیم و روی که قرار است جذب بدن شود، از طریق ادرار دفع شده و به همراه آن مقادیر زیادی آب، سدیم و دیگر الکترولیت‌ها نیز از بدن خارج شود.

۶- نوشیدن نوشابه‌های مصنوعی گازدار شیرین بر شانس بارداری اثر می‌گذارد و امکان حاملگی زنان را تا ۲۵ درصد کاهش می‌دهد. درحالیکه مصرف این نوع نوشابه ها توسط مردان با ۳۳ درصد کاهش احتمال به تعویق افتادن بارداری مرتبط است.

۷- تمام نوشابه های مصنوعی گازدار خاصیت اســیدی داشته و سبب فرسایش مینای دندانها میگردند. همچنین میزان قند بالای این گـونه مـحــصولات پوسیدگی دندانها را تسریع میکنند.

۸- هنگامی که میزان اسید فسفریک خون افزایش می یابد کلیه ها قادر بدفع سریع آن نمیباشند بنابراین فشار مضاعفی بروی کلیه ها تحمیل میگردد. مصرف نوشابه های مصنوعی گازدار سبب میگردد تا کلسیم از استخوانها برداشته شده و درون خون جریان یابد این امر موجب رسوب کلسیم اضافی در کلیه ها گردیده که در نهایت منجر به سنگ کلیه میگردد.

۹- PH نوشابه‌های مصنوعی گازدار بین ۲.۵ تا ۳.۵ میباشد که موجب پدید آمدن محیطی اسیدی در معده میگردند. در کل مسیر سیستم گوارش تنها معده قادر به مقاومت در برابر چنین محیط اسیدی میباشد. اما در دیگر اعضای سیستم گوارش بدن مانند دهان، گلو و مری در پی مصرف نوشابه‌های مصنوعی گازدار محیط اسیدی ناهنجاری ایجاد میگردد. چراکه مخاط دهان، گلو و مری بسیار در برابر اسید حساس و آسیب پذیر میباشند. اسید فسفریک موجود در این نوشابه ها نیز با رقابت با اسید هیدروکلریک معده عملکرد صحیح معده را تحت تاثیر قرار میدهد. هنگامی که معده ناکارآمد میگردد غذای مصرفی گوارش نیافته باقی مانده و سبب سوء هاضمه و نفخ میگردد. افرادی که از زخم معده و سوزش سر سینه رنج میبرند باید از مصرف نوشابه های گازدار جدا خودداری کنند.